Miasto Piła z nową energią!

24.5.2023

Sportowiec FC Barcelony poprowadzi misję kosmiczną w Pile

Guillermo Rojo Gil – doktorant z Uniwersytetu Alicante, były pracownik Europejskiej Agencji Kosmicznej i złoty medalista Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio będzie dowódcą analogowej misji kosmicznej NIKE II, która już w lipcu odbędzie się w Pile.

Guillermo Rojo Gil pochodzi z Hiszpanii i na co dzień jest profesjonalnym lekkoatletą w klubie FC Barcelona. Podczas ostatnich Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio zdobył złoty medal w biegu na 400m w kategorii T11 jako przewodnik. Aktualnie przygotowuje się do kolejnych Igrzysk, które odbędą się już za rok w Paryżu. Dodatkowo jest też trenerem, skupiającym się na badaniach obejmujących wiedzę o sprawności astronautów. Poza karierą sportowca, realizuje się też jako naukowiec. W przeszłości był stażystą w Europejskiej Agencji Kosmicznej, gdzie był specjalistą ds. treningu. Obecnie związany jest z Uniwersytetem Alicante, gdzie jest doktorantem w dziedzinie rozwoju środków zaradczych dla długotrwałych misji kosmicznych.

Najbliższa misja na pilskim lotnisku rozpocznie się 19 lipca.

- Do końca tego roku odbędą się łącznie cztery stacjonarne misje kosmiczne, które zostaną wykonane na zlecenie Spółki „Gwda”, przy jednoczesnym wsparciu Urzędu Miasta Piły – mówi Tomasz Wojciechowski, prezes zarządu GWDA sp. z o.o.Ale nie chcemy ograniczać się tylko do badań laboratoryjnych i chcemy zaprosić dzieci i młodzież do odkrywania kosmosu. Dlatego planujemy organizację warsztatów edukacyjnych przed każdą z misji. Po zakończeniu każdej z nich uczniowie będą mogli spotkać się z jej uczestnikami, posłuchać o przebiegu misji i zadawać pytania, nawet te z kosmosu. Dodatkowo na uczniów będą czekały stanowiska, przy których będzie można odkryć tajemnice kosmosu, przekonać się co jedzą astronauci podczas kosmicznych misji czy pod okiem specjalistów wykonać mapę nieba.

Szczegóły na temat misji oraz rekrutacji znaleźć można na profilu facebook.com/lunares.space oraz na stronie internetowej placówki (https://lunares.space/crew/).

Zadanie realizowane jest w ramach projektu pn. "Miasto Piła z nową energią!" współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 pod hasłem "Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.