Miasto Piła z nową energią!

5.6.2023

Badania i eksperymenty - co dzieje się za zamkniętymi drzwiami habitatu? Trwają przygotowania do kolejnej analogowej misji kosmicznej!

Już na początku czerwca do placówki badawczej Lunares na pilskim lotnisku zawita kolejna załoga. Każda grupa przeprowadza badania z wielu dziedzin, które przyczyniają się do rozwoju nauki, a ich wyniki mogą przydać się przy planowaniu prawdziwych misji kosmicznych.

Są to pierwsze z czterech misji, które są częścią projektu „Miasto Piła z nową energią!”, który realizowany jest w ramach Funduszy Norweskich oraz dofinansowania
z budżetu państwa. Za organizację i przebieg misji odpowiada spółka „Space is More”
z Wrocławia, która swój habitat kosmiczny parę lat temu zaprojektowała i stworzyła w jednym z powojskowych hangarów na lotnisku w Pile. Jakie badania zaplanowane są na misje M07
i M08, które odbędą się w lipcu i sierpniu?

- W naszej placówce przeprowadzamy przede wszystkim badania długofalowe - mówi Agata Mintus, koordynatorka badań i dyrektorka ds. misji. – Zbieramy wiele danych, takich jak parametry życiowe i środowiskowe, badamy, jak określona dieta i ćwiczenia wpływają na analogowych astronautów. W izolacji wszystko ma wpływ na uczestników misji, dlatego zbieramy jak najwięcej danych.

Warto wspomnieć, że właśnie ta długofalowość jest kluczowa. Od początku istnienia habitatu, pilskie lotnisko odwiedziło ponad 120 analogowych astronautów z całego świata. Dane od każdego uczestnika misji są niezwykle cenne i wyciągnięta z nich statystyka pomoże w przyszłych misjach kosmicznych.

Badania są współprowadzone wraz z wieloma instytucjami i badaczami - między innymi Uniwersytet Śląski, który prowadzi badania psychologiczne. Z kolei badania dotyczące treningu przeprowadza Guillermo Rojo Gil, doktorant z Uniwersytetu Alicante, były pracownik Europejskiej Agencji Kosmicznej i złoty medalista Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio na 400 m T11 jako przewodnik.

Poza badaniami, które są przeprowadzane regularnie, każdy uczestnik misji może zaproponować własne eksperymenty. Mogą to być projekty inżynieryjne, badania dot. dynamiki grupy. Zdarzały się nawet projekty fotograficzne czy architektoniczne.

- Dopóki nie zakończymy naboru na daną misję, sami do końca nie wiemy, jakie badania będziemy prowadzić – zdradza Leszek Orzechowski, dyrektor placówki badawczej Lunares. – Wiele kandydatów zaskakuje nas swoimi pomysłami, ale to nas cieszy. Znajdują zastosowania badań w izolacji, o których nawet byśmy nie pomyśleli.

Misja M07, która odbędzie się w lipcu, na pewno będzie skupiała się mocno na badaniu MaxForce, prowadzonym przez Guillermo Rojo Gila – dowódcę misji. Będzie on miał po raz pierwszy okazję nie tylko czuwać nad eksperymentem, ale też być jego częścią.

Z kolei misja M08 będzie przygotowaniem do drugiej już edycji projektu ICAres, który zakłada udział osób niepełnosprawnych w misjach analogowych. Analogowi astronauci zadbają, żeby habitat został w pełni przystosowany do programu ICAres-2. Porównanie danych zebranych podczas tej misji z kolejnymi będzie niezwykle cenne dla badaczy i dostarczy wielu ważnych informacji.

- Jesteśmy też otwarci na propozycje eksperymentów od badaczy, którzy niekoniecznie sami chcieliby wziąć udział w misji – dodaje Agata Mintus. – Każdy może zaproponować swój projekt, który będzie realizowany przez załogi. Wszystkie formularze znajdują się na naszej stronie internetowej.

Szczegóły na temat misji oraz rekrutacji znaleźć można na profilu facebook.com/lunares.space oraz na stronie internetowej placówki (https://lunares.space/crew/).