Miasto Piła z nową energią!

22.8.2023

Goście z całej Polski odwiedzili Piłę i zwiedzali... kosmos.

Kosmos na wyciągnięcie ręki, dostępny dla każdego! We wtorek 22 sierpnia stacjonarna baza kosmiczna Lunares, która znajduje się na pilskim lotnisku, po raz kolejny otworzyła drzwi dla wszystkich spragnionych kosmicznych wrażeń. Kolejna taka szansa już pod koniec września.

Chętnych do zobaczenia co kryje się w charakterystycznym obiekcie, który zazwyczaj pilanie mogą oglądać wyłącznie z zewnątrz, nie brakowało. Co ciekawe, stację kosmiczną odwiedzili nie tylko mieszkańcy Piły, ale przyjechali goście z całej Polski. Najliczniejszą grupą zwiedzających były dzieci, ale nie brakowało również dorosłych, na których kosmiczne atrakcje również zrobiły spore wrażenie.

A atrakcji nie brakowało. Przede wszystkim można było zwiedzić stację kosmiczną i zobaczyć w jakich warunkach pracują i wypoczywają analogowi astronauci. Można było również poznać ich menu, które jest identyczne jak prawdziwych kosmonautów. Nie zabrakło też ciekawostek o kosmosie oraz robotów humanoidalnych, które nawiązywały kontakt z człowiekiem. Dodatkowo można było zbudować mapę nieba, specjalny labirynt dla robotów oraz sprawdzić czy w ogóle sterowanie robotem to łatwa sprawa.

Warto dodać, że już w środę w bazie Lunares pojawi się kolejna grupa analogowych astronautów, a drzwi stacji kosmicznej zamkną się na dwa tygodnie, bo tyle potrwa druga już misja kosmiczna.

Wydarzenia edukacyjne związane z analogowymi misjami kosmicznymi w bazie Lunares są możliwe dzięki projektowi „Miasto Piła z nową energią!”, który realizowany jest w ramach Funduszy Norweskich oraz dofinansowania z budżetu państwa.