Miasto Piła z nową energią!

24.10.2023

Kosmos jest dla wszystkich!

Zakończyła się pierwsza misja z kampanii ICAres-2, a zarazem przedostatnia z misji, które są częścią projektu „Miasto Piła z nową energią!”, realizowanego w ramach Funduszy Norweskich oraz dofinansowania z budżetu państwa.

- Była to niezwykła misja – mówi Leszek Orzechowski, dyrektor placówki Lunares Research Station. – Na pokładzie mieliśmy bardzo doświadczoną komandorkę, Michaelę Musilovą, która w habitacie na Hawajach poprowadziła ponad trzydzieści misji. Do tej pory nie mieliśmy załogantów z takim stażem. W habitacie była również parastronautka – Mary Kate Cooper – która od wczesnego dzieciństwa ma protezę nogi. Jej udział w misji był dla nas ogromnie istotny nie tylko ze względu na kampanię ICAres-2 czy badania, ale także w celu popularyzowania, że kosmos jest dostępny dla wszystkich. Biorąc pod uwagę lokalizację, nasz habitat jest jedną z niewielu placówek na świecie, gdzie możliwe są analogowe badania z udziałem osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Kolejna zadowolona załoga dołożyła swoją cegiełkę w rozwój habitatu i zostawiła w jego zakątkach wiele wspomnień. Przed nami ostatnia misja w 2023 roku, a także ostatnia realizowana w ramach projektu „Miasto Piła z nową energią!”. Z jakich zakątków świata przyjedzie nowa załoga? O tym poinformujemy wkrótce.