Miasto Piła z nową energią!

27.11.2023

Raport z połowy misji – ICAres-2 M2

Na Księżycu, nawet tym symulowanym, nigdy nie było tak tłoczno. W habitacie Lunares w Pile przebywa właśnie ośmioro analogowych astronautów. Międzynarodowa załoga ma połowę misji za sobą. Jak sobie radzą? Z wyjątkiem weekendów, kiedy cała załoga jest w habitacie, są podzieleni na dwie grupy. Podczas spacerów księżycowych, oprócz wykonywania podstawowych zadań, analogowi astronauci idą spędzić dwa dni w SWAMPie – małym schronieniu na powierzchni symulowanego Księżyca. Mają tam wszystko, co niezbędne do przeżycia i pracy. Jest to „izolacja w izolacji”, ponieważ żeby wrócić do głównego habitatu, załoganci muszą ubrać skafandry, przejść przez dwie śluzy powietrzne i poruszać się po Księżycu.

Przed załogą jeszcze parę dni izolacji. Przez ten czas powstaną kolejne projekty, wykiełkują sadzonki
w laboratorium biologicznym, a analogowi astronauci wypełnią jeszcze więcej kwestionariuszy od badaczy. Połowa załogi spędzi ten czas na „kosmicznym kempingu”, jednak ostatniego dnia misji znowu wszyscy znajdą się w głównym habitacie, żeby razem wrócić na Ziemię.

Analogowe misje kosmiczne są realizowane w ramach projektu pn. "Miasto Piła z nową energią!" współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 pod hasłem "Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.